Lidský život je někdy jako na houpačce – jeden den záříme štěstím, protože nám vše vychází, v noci dobře spíme, v práci skvěle vycházíme s kolegy a po příchodu domů nás čeká oblíbený koníček. Jdeme si zaběhat nebo se projet na kole a večer spokojeně usínáme. Druhý den se však může proměnit v černou můru. Ráno na sebe převrhneme hrnek s čajem, zakopneme o bytový práh a přivodíme si modřinu, v poledne zjistíme, že jsme omylem koupili v e-shopu jiné zboží, než jsme chtěli, a večer po příchodu domů na nás civí mokrá mapa na zdi.
Možná to sami dobře znáte z vlastní zkušenosti – když se něco kazí, tak se to mnohdy kumuluje do jednoho dne a máme pak svým přátelům o čem vyprávět. Některé události přejdeme s humorem a poradíme si s nimi hravě sami, ale jiné bychom měli řešit velice operativně a s odborníky, například s instalatéry pohotovost.
Zmínili jsme zde mokrou mapu na zdivu, to je jeden z nejzávažnějších problémů, který se v domácnosti vyskytuje, a to hlavně ze dvou důvodů:
Voda a elektroinstalace – pokud vám praskne okapová trubka a voda za deště odtéká mimo určený prostor, je to sice závada, ale lze ji o pár měsíců odložit a nechat ji opravit ve vhodném okamžiku. S prasklou vodovodní trubkou ve zdi je to však patálie, která se musí začít řešit ihned kvůli nebezpečí kontaktu vody s elektroinstalací. Může tu dojít k neočekávanému zkratu a pochopitelně i k úrazu, vodivé prostředí může usmrtit nejen vás, ale i vaše děti nebo domácí zvířata.
Statika objektu – sledovali jste někdy při povodních, co se odehrává se statikou postižených domů? V extrémním případě musí být strženy, a to ne kvůli tlaku vody na zdivo, ale především z důvodu jeho rozmělnění ve spárách a snížení nosnosti. Podobné situace mohou nastat i při masivním úniku vody do zdiva z vodovodních rozvodů, nemusí jít sice o dramatické stržení domu, ale může dojít k posunu střešních krovů a krytiny, k poškození zateplené fasády, ke zborcení zábradlí, k narušení nosnosti schodiště atd.