O tom, že všichni lidé žijí ve společnosti, asi není třeba hovořit. Jako sociální druh potřebujeme ke správnému psychologickému vývoji společnost ostatních lidí. Je však jasné, že zdaleka ne všichni lidé jsou stejného smýšlení. To, jaké názory vyznávají a jaký mají hodnotový žebříček, se většinou odvíjí od toho, v jaké konkrétní kultuře a společnosti vyrůstali.
Co si však často neuvědomujeme, že lidská společnost není neměnná. I naše hodnoty a tradice se během věků vyvíjí, podobně jako živý organismus. Také zde působí určité vlivy, které jej v průběhu historie formují. A stejně jako u biologického procesu, i zde vždy vyhrávají takové tlaky, které lidem v daném prostředí nejlépe pomáhají přežít. Rozhodně se tedy můžeme podívat, jaké konkrétní tlaky to jsou.
V první řadě jsou to samy přírodní podmínky. Přežít v poušti vyžaduje jiné chování než přežít na savaně, a to zase jiné než přežití za polárním kruhem. Lidé si tak postupně své zvyky adaptovali tak, aby se jim v daném prostředí žilo co nejlépe. Je ovšem pravdou, že s postupující globalizací, kdy každý může cestovat, kam se mu zachce, síla tohoto vlivu poněkud upadá.
Dále je to historie lidí, kteří na daném místě zrovna bydlí. A nemusí jít o původní obyvatele. Pokud se budeme například bavit o Američanech, pak pro jejich společnost byla klíčová například válka za nezávislost proti Velké Británii. Pro původní obyvatele jako takové však tato přílišný význam neměla.
Opomínat bychom neměli ani politické klima, které na daném místě panuje. Ať už se nám to líbí nebo ne, většina lidí je snadno manipulovatelná, a nejsou to jen korporace snažící se nás přimět ke koupi svých produktů, kdo toho využívá. Mnozí politici se takto snaží společnost řídit, většinou ke svému vlastnímu prospěchu. Záleží pak na tom, abychom si byli všech těchto vlivů vědomi a chápali, jak tvarovaly a stále tvarují naše vnímání světa.