Asi každý z nás sní o tom, že bude mít domek preferované velikosti s vlastním pozemkem. Pokud se nám to však poštěstí, musíme řešit další otázku: co s oním pozemkem budeme dělat? Existuje mnoho možností jeho využití, a je potřeba vybrat takovou, která bude pro nás ta nejvhodnější.
Zdaleka nejjednodušší je samozřejmě nestarat se o něj a nechat jej ladem. To však není dobré hned z několika důvodů. V první řadě to samozřejmě nevypadá pěkně, zvláště když se vám tam rozšíří agresivní, invazivní druhy rostlin, které následně celou zahradu zaberou. Navíc se v takto vysoké trávě velmi snadno množí klíšťata a další parazité, kteří mohou způsobovat zdravotní problémy. A o ty nikdo z nás nestojí. Určitá údržba je proto nutná.
Jistě, pokud jsme naprosto líní, pak můžeme celou plochu zabetonovat. V tom nám samozřejmě nic nebrání. Ovšem je nutné počítat s tím, že to nebude vypadat dobře, nehledě na fakt, že beton či dlažba začnou časem praskat, a vzniklými mezerami se bude prodírat tráva. O tom, že při prudkých deštích zde budeme mít i dva centimetry vody, neboť nebude stíhat odtékat odtokovým kanálem, asi není potřeba hovořit.
I to je důvod, proč se valná většina majitelů rozhodne pro klasickou travnatou plochu, kterou jednou za čas poseká. Na ní je často bazén, případně i živý plot například z tújí. Je to poměrně jednoduché na údržbu, a navíc to poskytuje i prostor na hraní dětem či domácím zvířatům.
Ovšem to není vše. Mnozí se rozhodnout, že onu plochu využijí k pěstování vlastních potravin. Ti zde pak mají buď ovocné stromy, nebo záhony se zeleninou, případně, podle velikosti pozemku, oboje. Ano, je pravdou, že právě toto vyžaduje z naší strany nejvíce péče. Odměna je však doslova a do písmene sladká. Je však otázkou, zda jsme tomu schopni věnovat dostatek času. V dnešní době jej totiž mnohdy skutečně není nazbyt.