Pracujete v Německu? V dnešní době to není nic neobvyklého. Všeobecně se ví, že v Německu dostanete mnohonásobně více peněz, než byste dostali za stejnou práci, kterou byste vykonávali u nás. Proto se spousta lidí rozhodla raději pracovat za našimi hranicemi.
Ne všichni se ale do Německa hned stěhují. Někteří, často ti, kteří bydlí blízko hranic, pracují v Německu ovšem žijí dál v České republice. Buď dojíždí do Německa každý den, nebo se vrací třeba domů na víkendu. I tak totiž mohou využívat spoustu výhod, jako je třeba pobírání kindergeld.
Co to vlastně je? Kindergeld je obdoba našich přídavků na děti. Jak už vám tedy napovídá, jedná se o příspěvek na nezletilé děti, nebo ty, které ještě soustavně studují a připravují se tím na budoucí povolání. Mnoho lidí si myslí, že pokud v Německu, nežijí, nemají na tyto příspěvky nárok. Ale není tomu tak. Proto, abyste mohli příspěvky na své děti pobírat, stačí, když v Německu pracujete a odvádíte daně. Tím jste splnili podmínku.
Samozřejmě, je několik dalších podmínek, které musíte plnit. Například dítě, na které příspěvky pobíráte, musí být mladší osmnácti let. Pokud je starší a již nestuduje, může dál příspěvky pobírat, ale pouze do věku 21 let a jen za předpokladu, že je přihlášený na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Pokud je dítě starší osmnácti let a dále studuje, může dále pobírat příspěvky, ale jen do věku 25 let. Nad touto věkovou hranicí mají na příspěvky nárok jen ti, kteří trpí například zdravotním postižením.
Další podmínkou je, že nesmíte pobírat dávky ani sociální příspěvky na děti v České republice. Nelze tedy dělat to, že budete pobírat příspěvky na děti u nás a zároveň také kindergeld v Německu. Skutečnost, že nepobíráte tyto dávky, budete muset doložit prohlášením, které vám vydá sociální správa v České republice.